Przewiezienie zwłok do Polski
Przewiezienie zwłok do Polski oraz przeniesienie urny do Polski
Gdzie należy to zrobić?
Oświadczenie o możliwości przeniesienia zwłok bądź prochów do kraju, otrzymuje się w wyznaczonym specjalnie i lokalnym polskim urzędzie konsularnym.
Czy dokumenty należy przekazać osobiście?
Dane dokumenty należy przekazać osobiście lub upoważnić kogoś kto będzie zdolny do przyniesienia ich. Po wcześniejszym skontaktowaniu się z urzędem konsularnym można również certyfikat otrzymać pocztą – w wypadku transportu urny z Niemiec do Polski lub transportu zwłok z Niemiec do Polski.
W jaki sposób umówić się na wizytę?
Należy się zapoznać z godzinami otwarcia, wcześniejsze umawianie się nie ma najmniejszego znaczenia.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
Przygotuj następujące oryginalne dokumenty:
– Zezwolenie na pochówek wydawane przez starostę lub burmistrza – o zgodę może wystąpić do starosty lub burmistrza rodzina zmarłego lub upoważniony do tego dom pogrzebowy,
– Akt zgonu lub wypis z wpisu zgonu lub dokument potwierdzający zgon, np. B. akt odroczenia aktu zgonu,
– Zezwolenie na transport zwłok (paszport zwłok) – w przypadku zwłok lub zaświadczenie kremacji (zaświadczenie o kremacji) – w przypadku urny,
– tylko w przypadku tranzytu, tj. gdy zwłoki są przewożone przez terytorium RP do państwa trzeciego, wystawienie zaświadczenia tranzytowego – poza ww. dokumentami – wymaga zezwolenia na wwóz zwłok wydanego przez konsulat kraj docelowy. Zezwolenie musi być oficjalnie przetłumaczone na język polski.
Trzeba jednak pamiętać, że w momencie złożenia kopii dokumentów wyżej wymienionych- zaświadczenie oraz wniosek zostaną rozpatrzone negatywnie. Należy złożyć oryginały.
Wystawioną zgodę przez burmistrza bądź starostę na pochówek trzeba przekazać do odpowiedniego organu w Polsce oraz do urzędu konsularnego w Niemczech- najlepiej e-mail lub faks. Zanim jednak to nastąpi należy poinformować o tym polski urząd.
To Cię zainteresuje:
Aktualne oferty usług w Niemczech
Przewiezienie zwłok do Polski – opłaty
Jak dużo płacisz?
Opłata za wydanie certyfikatu wynosi 50 euro.
Akceptowane są następujące formy płatności: Gotówka. Konsulaty Generalne RP w Kolonii i Monachium również przyjmują płatności kartą.
Przewiezienie zwłok do Polski – ile trwa procedura?
Od złożenia wniosku, konsul i urząd konsularny w Niemczech, w Polsce itp. ma trzy dni na wydanie oświadczenia.
Jak możesz odebrać swoje dokumenty?
Osobiście. Możesz również poprosić o przesłanie dokumentów pocztą, pod warunkiem, że poniesiesz koszty przesyłki.
Jak złożyć odwołanie?
W przypadku odmowy działania konsul wydaje decyzję, na którą w ciągu 7 dni możesz wnieść skargę do Ministra Spraw Zagranicznych. Skargę składa się za pośrednictwem konsula, który wydał zaskarżoną decyzję.
Co w wypadku braku decyzji rodziny o przewiezieniu ciała do kraju?
W takiej sytuacji, jeżeli rzeczywiście rodzina nie chce ciała w Polsce, zostanie o tym poinformowana lokalna władza. Wówczas ciało zostanie pochowane na cmentarzu publicznym, na koszt władzy oraz z zachowaniem miejscowego prawa.
Uwaga:
Konsul w tej sytuacji nie jest doradcą, jest tylko pośrednikiem. To rodzina decyduje o wszystkim, a w późniejszej sytuacji władze lokalne.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 roku Prawo konsularne
Na podstawie materiałów ze strony: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl