Utrata dowodu osobistego w Niemczech

  Utrata dowodu osobistego w Niemczech

  Utrata dowodu osobistego w Niemczech – warto zapoznać się z poniższymi informacjami

  W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia dowodu osobistego w Niemczech, bądź utraty dowodu osobistego w Niemczech trzeba poinformować o tym Polski Urząd Konsularny.

  Co trzeba przedstawić w urzędzie?

  – Formularz informujący o utracie bądź o uszkodzeniu owego dokumentu tożsamości. Taki formularz można wypełnić od razu w placówce lub pobrać go wcześniej i przynieść gotowy,

  – podczas zgłaszania uszkodzenia należy okazać zniszczony dowód osobisty Niemczech czy w Polsce,

  – inny dowód świadczący o tożsamości, może być to paszport.

  W jaki sposób można dostać swoje dokumenty?

  W razie zgubienia bądź uszkodzenia własnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, osobiście w urzędzie otrzymuje się zaświadczenie mówiące o tym.

  W przypadku wysyłania wniosku poprzez pocztę, wybiera się na dokumencie formularzu w jakiej formie ma dokument wrócić do nadawcy- np. również pocztą.

  Należy zatrzymać certyfikat, ponieważ może być jeszcze przydatny podczas procedury. Wydawany jest na czas trwania wydawania nowego dokumentu lecz tylko na dwa miesiące.


  Warto zobaczyć:

  Aktualne oferty pracy w Niemczech


  Uwaga: 

  Zaświadczenie otrzymane od Konsula na potrzeby sprawy nie stanowi nowego dowodu osobistego. Dowód tożsamości straci ważność i zostanie anulowany w momencie wypełnienia i zaakceptowania formularza zgłoszeniowego.

  Podstawa prawna

  – Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych

  – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w wzorcu, który posiada dowód, że posiadasz konto w postępowaniu w sprawie podania sprawy, i braku wykonania, braku prawa do zwrotu

  – Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne


  Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl

  Szukaj ogłoszeń

  Top